Article Index
2012 Minnesota NLSC Press Release
Minnesota Winners
Top 10 Finishers
All Pages

 

SkillsUSA

2012 NLSC Minnesota Winners
National Leadership & Skills Conference
June 23-27, 2012 • Kansas City, MO

 

GOLD MEDALLION WINNERS (First Place)

* AUTOMOTIVE REFINISHING TECHNOLOGY- Derek Meehl, St. Cloud Technical & Community College
*ENGINEERING TECHNOLOGY / DESIGN- Grant Feldhege, Technical High School
*ENGINEERING TECHNOLOGY / DESIGN- Neil Molitor, Technical High School
*ENGINEERING TECHNOLOGY / DESIGN- Tyler Tran, Technical High School
*ENTREPRENEURSHIP-Michael Doyle, Dakota County Technical College
*ENTREPRENEURSHIP-Samantha Hrbek, Dakota County Technical College
*ENTREPRENEURSHIP-Benjamin Jackson, Dakota County Technical College
*ENTREPRENEURSHIP-Joyce Ludwig, Dakota County Technical College
*HEALTH OCCUPATIONS PROFESSIONAL PORTFOLIO-Jessica Quinn, Riverland Community College- Austin
*INDUSTRIAL MOTOR CONTROL- Seth Hagan, Dakota County Technical College
* MARINE SERVICE TECHNOLOGY- Troy Lien, Alexandria Technical and Community College
*OPENING & CLOSING CEREMONIES- Hermela Daniel, John F. Kennedy High School
*OPENING & CLOSING CEREMONIES- Michaela Mahon, John F. Kennedy High School
*OPENING & CLOSING CEREMONIES- Lydia Mwambi, John F. Kennedy High School
* OPENING & CLOSING CEREMONIES- Gina Shuck, John F. Kennedy High School
* OPENING & CLOSING CEREMONIES- Shelby Spurlin, John F. Kennedy High School
* OPENING & CLOSING CEREMONIES- Anna Zaho, John F. Kennedy High School
* OPENING & CLOSING CEREMONIES- Emily Zaho, John F. Kennedy High School
* PRESCHOOL TEACHING ASSISTANT-Lorelei Rein, Dakota County Technical College

SILVER MEDALLION WINNERS (Second Place)

* CNC TURNING- Matt Knops, Lake Superior College
* ELECTRICAL CONSTRUCTION WIRING- Jake Hoffman, Mn West Canby
* MECHATRONICS –Chandler Holzbauer, Alexandria Technical and Community College
* MECHATRONICS –Matthew Rademacher, Alexandria Technical and Community College
*PIN DESIGN- Kristin Vanevenhoven, Dakota County Technical College
* SHEET METAL- Tim Baird, Saint Paul College

BRONZE MEDALLION WINNERS (Third Place)

* CABINETMAKING- Dan Perry, Hennepin Technical College- Brooklyn Park
*MASONRY- Rody Feiler, Alexandria Technical and Community College
*PHOTOGRAPHY-Alexander Just, Dakota County Technical College
RELATED TECHNICAL MATH- Shannon Brunko, Alexandria Technical and Community College
* T-SHIRT DESIGN- Rebecca Larson, Hennepin Technical College- Brooklyn Park
*WELDING SCULPTURE- Nate Walker, Red Wing High School

 



 

SkillsUSA Jacket Orders

SkillsUSA Jacket Orders

Download the SkillsUSA Promotional Flyer
Download the SkillsUSA Yearly Theme

SkillsUSA Minnesota on Facebook

SkillsUSA Minnesota on Twitter